PLAY rozpoczyna kampanię reklamową sieci 5G READY.

Największa sieć komórkowa w Polsce, z ponad 15 milionami klientów, jest gotowa na wdrożenie technologii 5G w Polsce. Już dziś sieć PLAY jest nie tylko największą, biorąc pod uwagę liczbę klientów w Polsce, ale także najnowocześniejszą siecią, wykorzystującą wszystkie najnowsze trendy w rozwoju infrastruktury technologicznej. Wiedząc, jak ważna dla klientów jest jakość usług i szybkość Internetu, Play startuje z siecią 5G READY.

Coraz większy zasięg. Rozwój i rozbudowa sieci to proces rozłożony na kilka lat. W 2018 roku PLAY zbudował aż 1316 nadajników, czyli obecnie zgodnie z planem ma ponad 7000, a do końca 2021 roku będzie miał 9500 stacji roboczych. Pozwoli to na wyłączenie roamingu krajowego i uniezależnienie się tym samym od pozostałych operatorów.

PLAY jest gotowy technologicznie. Dziś obszary z 5G READY PLAY stanowią 15% sieci operatora w całej Polsce. Sieć 5G READY korzysta z następujących technologii 5G:

  • MIMO4x4 - (mutiple-input and multiple-output) – czyli zwiększenie liczby anten odbierających i wysyłających sygnały, technologia ta pozwala na zwiększenie prędkości transmisji danych.
  • Agregacja pasm, czyli łączenie pasm, umożliwia korzystanie z internetu z jeszcze większą prędkością.
  • Modulacja (256QAM) – Quadrature Amplitude Modulation - umożliwia wysyłanie większej ilości danych w tym samym czasie, co oznacza, że ​​wysyłając plik lub pobierając zdjęcia z internetu, wyślemy je i pobierzemy szybciej niż wcześniej lub będziemy mogli pobrać lub wysyłać jeszcze większe pliki w tym samym czasie, w którym do tej pory wysyłaliśmy te mniejsze.
  • Synchronizacja fazy jest potrzebna do dynamicznego współdzielenia częstotliwości pomiędzy technologiami, łagodzenia i eliminowania zakłóceń w sieci, a także możliwości korzystania z zasobów dwóch stacji bazowych naraz.
  • Cloud Air pozwala na dynamiczne dzielenie tego samego pasma pomiędzy różnymi technologiami (np. LTE i GSM) – jest to przesuwanie zasobów sieciowych w zależności od zapotrzebowania na daną technologię.

Dwie ostatnie, czyli synchronizacja fazy i cloud air dostępne tylko w sieci PLAY.

PLAY działa szybciej. Już dziś sieć PLAY jest najszybsza w Polsce według testów speedtest.pl wykonanych w ramach zasięgu sieci macierzystej operatora. A teraz, dzięki sieci 5G READY, klienci Play korzystający z dedykowanych dla tej sieci urządzeń będą mogli korzystać z internetu z szybkością około 80-100 Mb/s, osiągając nawet 300-500 Mb/s w optymalnych warunkach. Klienci PLAY, którzy będą w zasięgu 5G READY mogą oglądać telewizję 4K, transmisje na żywo w wysokiej jakości, czy szybciej synchronizować dane w chmurze oraz uczestniczyć w wideokonferencjach HD.

Aby korzystać z sieci 5G READY, czyli wyższych prędkości transmisji danych trzeba spełnić dwa podstawowe warunki, po pierwsze trzeba znaleźć się w zasięgu nadajnika 5G READY, a po drugie posiadać smartfon lub mobilny router, które są rekomendowane w sieci 5G READY.

PLAY w swojej ofercie posiada smartfony wspierające sieć 5G READY. Na początek są to następujące modele: Samsung Galaxy S10E, Samsung Galaxy S10, Samsung Galaxy S10+, LG V30, LG G7 ThinQ, LG V40, Sony XPERIA XZ3, Huawei P20, Huawei P20 Pro, Huawei Mate 20 Pro, Apple iPhone XS, Apple iPhone XS Max oraz router wifi: Netgear Nighthawk. Wszystkie prezentowane w ostatnim czasie flagowce wiodących producentów spełniają wymagania sieci 5G READY.

Dodatkowo PLAY zapewnia, że sześć pierwszych lokalizacji z 5G zamierza uruchomić w Polsce przed nadejściem września br. Będą one służyć tym, którzy faktycznie chcą korzystać z tej technologii.